A témát lezárták, nem szerkesztheted a hozzászólásaid, és nem küldhetsz új hozzászólást.  [ 1 hozzászólás ] 
Apk kimenekítés, avagy eXtraktorozzunk együtt 
Szerző Üzenet
Avatar

Csatlakozott: 2014. ápr. 28. 19:20
Hozzászólások: 3111
Tartózkodási hely: Körmend city
Hozzászólás Apk kimenekítés, avagy eXtraktorozzunk együtt
Kép

Előszó

Arra gondoltam, ejtek egy hosszabb hangvételű szösszenetet arról, hogyan juthattok hozzá könnyedén azokhoz az apk fájlokhoz, amelyekhez a honosítások készülnek.
Mert ugye, ami nekem nyilvánvaló, nem biztos, hogy másnak is az!
Mivel én magam a szerzői jogok védelme okán, összeállított apk-t nem adok ki a kezeim közül, más módszer(eke)t kellett kidolgoznom a honosítások beszúrására, hogy Ti használhassátok azokat.
Persze itt azt is szem előtt kell tartani, hogy a felhasználónak ne legyen túl bonyolult a művelet végrehajtása, mert még a végén beleun az egészbe és faképnél hagy a picsáb@ 04x
Eddig 3 különböző módszert használtam a honosítások integrálására.
Mindegyiknek voltak előnyei és hátrányai is.
Lássuk melyek ezek...

Az 1. módszer egy végrehajtható (exe) fájl volt, amely az abban megadott parancsok alapján levezényelte a honosítás beszúrását az apk visszafejtésétől kezdve annak összeállításáig.
Ebbe beletartozott az apk fájl ellenőrzése, visszafejtése, a szükséges nyelvi fájlok letöltése és beszúrása, az apk összeállítása, aláírása és optimalizálása.
Előnye a dolognak, hogy mindez beleavatkozás nélkül, teljesen automatikusan zajlott.
További előnye, hogy nem kellett fájlokat másolgatni, mivel a program a szükséges állományokat a https://szoftverforditasok.hu weboldalról szedte le automatikusan a megadott útvonal és paraméterek alapján.
Pozitívum, hogy a következő (patch) módszerrel ellentétben, mind az ingyenes (free) és fizetős (pro, premium, stb.) alkalmazásoknál használható volt.
Hátránya, hogy a folyamat elég lassan csordogált, aktív internetkapcsolattal rendelkező pc-s környezetet és telepített java-t igényelt, na és persze az apk meglétére is szükség volt.
Mivel csak PC-n lehetett létrehozni, alapból nehézséget okozott mindazoknak, akik nem rendelkeztek számítógéppel.

A 2. módszer egy patch alapú telepítő, úgyszintén egy végrehajtható (exe) fájl, amely könnyed lehetőséget kínált a honosítások villámgyors beszúrására.
Egy kattintás, pikk-pakk és már kész is volt a dolog kb. 2 másodperc alatt.
Online és offline kivitelben is készült.
Az online módszer internetkapcsolatot igényelt, míg offline módban lehetőség nyílt, integrált önkicsomagoló állomány létrehozására.
Hatékony megoldás, mert nagyon gyors.
Az elkészítése viszont nagyon körülményes, mert első lépésben létre kell hozni a magyarított apk-t.
Az elkészített (már magyar) apk-t össze kell hasonlítani az eredeti állománnyal egy patch készítő programmal.
A program a két fájlban észlelt eltérések alapján generál egy patch fájlt, amelyet aztán be kellett építenem a telepítőprogramba.
Hátránya, hogy méret és tartalomelemző modult tartalmaz, ami azt jelenti, hogy csak és kizárólag a megfelelő apk-hoz telepíthető.
Egyetlen bájt eltérés esetén hibára már ki is lép, a művelet elvégzése nélkül.
Sajnos ez is csak számítógépen hozható létre, épp ezért szükség volt egy harmadik megoldásra, amely androidos környezetben készíthető el.

A 3. módszer-ről készült egy hosszabb leírás, amelyet itt érhettek el.
De erről ennyit, helyette inkább jöjjön a fő téma.

Kép


Időről-időre visszatérő kérdés, hogy miként juthatunk hozzá a szükséges apk fájlokhoz.
Épp ezért, itt szerepelni fognak linkek, módszerek, magyarázatok, alkalmazások, na meg persze tippek/trükkök.
Ezt az ismertetőt már régóta tervezgettem, hogy könnyebbé tegyem számotokra a honosításokhoz tartozó forrás apk-k elérését.
Úgy tervezem, hogy ez egy folyamatosan frissülő/bővülő iromány lesz.
Az egész dolgot az én szemszögemből mutatom be, hogy lássátok a honosítással összefüggő műveleteket, amelyből aztán Ti is ötleteket meríthettek a magyar nyelvi fájlok beszúrásakor.
Az egészet, amolyan kérdés-felelek formájában gondoltam levezetni.

Kérdés: Az első, és talán legfontosabb, hogyan szerezzünk tudomást az alkalmazások frissítéseiről?
Válasz: Erre a célra létezik egy nagyszerű alkalmazás, amelynek a neve App Watcher.
Leírás: Ez az app valós időben ellenőrzi az adatbázisába táplált alkalmazások verzióinak változásait a Google Play (a továbbiakban GP) áruházban.
Ha új verzió jelenik meg egy adott alkalmazáshoz, üzenetet küld és egy listában megtekinthetővé teszi a verzióinformációkat.

Kérdés: Miután tudomást szereztünk az új verzióról, le kellene azt töltenünk, de hogyan?
Válasz: Jó esetben letölthetjük azokat az (apkmirror.com, apkpure.net, apkcombo.com, stb.) apk megosztó oldalakról.
Persze a lehetőségek tárháza végtelen.
Ne legyünk álszentek, az alkalmazások teljes verzióinak elérése sem ördöngösség.

Kérdés: Miért van az, hogy a szoftverforditasok.hu oldalon megjelent honosításhoz látszólag még nem érhető el a megfelelő verzió?
Válasz: Mert elképzelhető, hogy az még előzetes, tesztelésre szánt, vagy béta állapotú változat.
Tipp: Javaslom, hogy a kedvenc alkalmazásaitoknál a GP-n belül, válasszátok a "Bétatesztelő leszek" lehetőséget, mert így jóval előbb hozzájuthattok az előzetes verziókhoz.
A bétatesztelő státusz semmi kötelezettséggel nem jár, így nyugodtan kiterjeszthetitek azt több alkalmazásra is.

Kérdés: Bétatesztelő lettem, és elérhetővé váltak számomra az előzetes verziók, de hogyan tudom letölteni azokat APK-ként a GP-ről?
Válasz: Az egyik ilyen megoldás a APKCombo oldalon található, vagy akár említhetném az APKPure lapot is.
Itt meg kell adnunk a keresőmezőben a letölteni kívánt alkalmazás nevét (pl. Mega), és/vagy a csomagnevét (pl. mega.privacy.android.app), és/vagy a Google Play url címét ( pl. https://play.google.com/store/apps/deta ... ndroid.app), majd rá kell klikkelnünk a Generate Download Link gombra.

Kérdés: A https://apkcombo.com/downloader vagy a https://apkpure.net/apk-downloader oldalon még nem érhető el az új verzió, de a GP-n igen. Mit tegyek, hogy hozzáférjek az új verzióhoz?
Válasz: Telepítsd fel a GP-n elérhető verziót telefonodra vagy táblagépedre.
Telepítés után a Total Commander-ben nyisd meg a Telepített alkalmazások lapot, és másold ki onnan a szükséges fájlt.
Tipp: Ha nem szeretnétek összeszemetelni telefonotokat/táblagépeteket, használhattok android emulátort számítógépeteken.
Erre a feladatra az egyik legmegfelelőbb a Memu.
Egyszerű, gyors, könnyen használható, és az sem elhanyagolható szempont, hogy mindezek mellett egy rootolt rendszert emulál a gépeteken.
Én magam is rendszeresen használom a Memu-t a fordítások elkészítésénél, főleg ott, ahol root jogosultság szükséges az alkalmazás bizonyos összetevőinek eléréséhez.
Igény esetén megoldható részemről a magyar nyelvi felület elkészítése is a Memu-hoz.

Kérdés: Feltelepítettem a GP-ről az új verziót, és a Total Commander - Telepített alkalmazások lapjáról kimásoltam az android alkalmazást, de 1 fájl helyett, több állományt kaptam. Ez, hogy lehetséges?
Válasz: Az egy úgynevezett Split APK.

Kérdés: Mi az a Split APK?
Válasz: A split APK - apks, apkm és/vagy xapk kiterjesztésű fájl lehet, amely az Android-alkalmazások terjesztésének egyik módszere, és az alkalmazás méretének optimalizálására használnak.
A kisebb, moduláris APK-k letöltésével a felhasználók az alkalmazásnak csak azokat a részeit kapják meg, amelyek az adott eszközön való futtatáshoz szükségesek.

A split APK-k 4 potenciális részből állnak:

Base split, Dex bájtkódot, megosztott erőforrásokat és egyéb metaadatokat/készleteket tartalmaz, amelyek nem tartoznak a többi osztott kategóriába.
Density split, a készülék képernyősűrűségének megfelelően méretezett eszközöket (PNG-k, WebP-k, stb.) tartalmaz.
ABI split, natív könyvtárakat (.so) tartalmaz, amelyek az eszköz specifikus ABI-jét (Alkalmazás Bináris Interfész - x86, arm64, stb.) célozzák meg.
Language split, az adott nyelvre vagy nyelvi területre jellemző erőforrásokat (karakterláncokat, lokalizált PNG-ket, stb.) tartalmaz.

Kérdés: Hogyan menthetem ki a rendszerből a telepített split APK-t?
Válasz: Erre a célra számtalan 'extractor' alkalmazás érhető el a GP-n (vagy azon túl:)
Tipp: Ha ajánlanom kellene egyet, én az Apk Getter-t mondanám.
Leírás: A használata baromi egyszerű.
Megnyitást követően megjelenik a telepített alkalmazások listája.
Ahol a ¥ jelet látjátok az alkalmazás neve mellett az a split APK, minden más, sima hagyományos apk fájl.
Használata: Bökjetek rá a menteni kívánt ¥ app-ra, majd válasszátok a Backup (vagy magyarban a Megment yx21 lehetőséget.
A mentett *.apks kiterjesztésű split APK fájl az AllBackup/Applications mappába kerül.

Kérdés: Az Apk Getter-rel mentett fájl egy apks állomány. Hogyan tovább?
Válasz: Az AntiSplit-G2 egy szuper kis átalakító alkalmazás erre a feladatra.
Használata: Megnyitást követően, tallózzunk rá az imént kinyert apks fájlra, majd nyomjunk rá a Merge gombra.
Az átalakított APK az apks fájllal azonos mappába kerül.

Kérdés: Van lehetőség más módszerrel átalakítani a split APK-t hagyományos apk-vá?
Válasz: Természetesen. Többféle módszer is létezik erre a feladatra.
Az egyik ilyen módszer az ApkTool M alkalmazásban keresendő AntiSplit funkció.

Kérdés: Mi a menete az ApkTool M alkalmazáson belül átalakításnak?
Válasz: Indítsátok el az alkalmazást, majd annak felső vízszintes sávján válasszátok az Alkalmazások fület.
Ott találjátok a Telepített alkalmazások és Rendszeralkalmazások listáját.
A Telepített alkalmazások-on belül bökjetek rá arra az alkalmazásra, amelyet át szeretnétek alakítani hagyományos APK állománnyá.
A piros színnel kiemelt Split címke könnyen beazonosíthatóvá teszi a split APK-kat.
A kiválasztást követően megjelenik egy felugró menü, amelyről az AntiSplit lehetőségre lesz szükségünk.
A következő ablakban az aapt (Android Asset Packaging Tool) kiválasztására kerül sor, amelynek a feladata az Android források elemzése, indexelése és összeállítása bináris formátumban.
Válasszuk az aapt2-t, mivel az az újabb (összeállítási hiba esetén tehetünk egy kísérletet a sima aapt opció aktiválásával)
Az aláírásnál az Automatikus aláírás (testkey) opció legyen kiválasztva.
Kezdetét veszi a visszafejtési/egyesítési/összeállítási/aláírási/optimalizálási folyamat, amelynek a végén rendszerünk gyökerében található ApkTool_M mappában létrejön a kívánt APK állomány.

Kérdés: Miért nem tudjátok rátelepíteni a GP-ről telepített apk-ra az általunk honosított alkalmazást?
Válasz: Mert különböznek az aláírásaik.
Leírás: Sajnos a GP által használt aláírás nem publikus, így csak egy nyilványos tesztaláírás áll rendelkezésünkre az apk aláírására.
Tipp: Ahhoz, hogy telepíteni lehessen a honosított alkalmazást, először el kell távolítani az eredeti GP-ről telepített appot.
Az eltávolítás és a honosított alkalmazás telepítését követően a jövőben már tudjuk frissíteni azt a tőlünk letöltött magyar verzióval.

Kérdés: Van arra lehetőség, hogy ugyanaz az alkalmazás 2x legyen feltelepítve ugyanarra a készülékre?
Válasz: Igen. A módszer neve klónozás.
Leírás: Én ezt a lehetőséget főleg azoknál az alkalmazásoknál használom, amelyeknek bétatesztelője vagyok (pl. Mega), és ezek az előzetes verziók még sehol máshol nem elérhetők.
Tehát, nálam fel van telepítve a Mega alkalmazás a Google Play-ről (frissítésre), valamint az általam honosított klónozott verzió (tesztelésre).
Ha új béta verzió érkezik a Mega-hoz, frissítem azt a GP-ről, majd a fentebb említett apk kimentéses módszerrel a honosított verziót is el tudom készíteni.
Így mindig a legújabb verzióval dolgozhatok!

Kérdés: Mivel klónozhatok egy alkalmazást?
Válasz: Például az ApkTool M segítségével.
Leírás: A klónozás nem ördögtől való, csupán az alkalmazás 'belső' nevének módosítását/átírását jelenti.

Kérdés: Mi a klónozás menete?
Válasz: Nyissátok meg az ApkTool M alkalmazást és keressetek rá a klónozni kívánt alkalmazásra (esetemben ez most a Mega app lesz)
Koppintsatok rá és a helyi menüből válasszátok a Gyorsszerkesztés lehetőséget.
A csomagnév mezőben a következőt látjátok: mega.privacy.android.app
Ezt a sort kell módosítani, például erre: mega.privacy.android.app.hu
Ezt követően már csak a Mentés gombra kell koppintani.


2024. feb. 15. 20:20
Profil Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
A témát lezárták, nem szerkesztheted a hozzászólásaid, és nem küldhetsz új hozzászólást.   [ 1 hozzászólás ] 

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség